The 1N5247B is a single zener diode with a nominal voltage of 17V and a tolerance of 5%. It has a maximum zener impedance of 19 and a maximum reverse leakage current of 0.1mA. The diode is packaged in a CLLCC-3 leadless chip carrier with a ceramic material and a surface mount configuration. It operates over a temperature range of -55°C to 175°C and has a maximum power dissipation of 500mW.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TT 1N5247B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | LLCC |
| Package/Case | CLLCC-3 |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 3.81 |
| Package Width (mm) | 5.59 |
| Package Height (mm) | 1.65 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.65 |
| Pin Pitch (mm) | 1.27 |
| Package Material | Ceramic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Voltage Regulator |
| Configuration | Single |
| Nominal Zener Voltage | 17V |
| Maximum Zener Impedance | 19Ohm |
| Zener Voltage Tolerance | 5% |
| Maximum Power Dissipation | 500mW |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.1uA |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Cage Code | 57027, 73138,U1395 |
| HTS Code | 8541100050 |
| Schedule B | 8541100050 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for TT 1N5247B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.