
NPN bipolar junction transistor (BJT) for through-hole mounting. Features a 40V collector-emitter voltage, 0.7A continuous collector current, and 1000mW power dissipation. This single-element transistor is housed in a TO-39 metal package with 3 pins and a 2.54mm pin pitch. Operating temperature range is -65°C to 200°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TT 2N3053-JQR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | TO-205-AD |
| Package/Case | TO-39 |
| Package Description | Transistor Outline Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Height (mm) | 6.6(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 6.6(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Diameter (mm) | 9.4(Max) |
| Package Material | Metal |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | TO-205AD |
| Type | NPN |
| Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Collector Base Voltage | 60V |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5V |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 40V |
| Maximum DC Collector Current | 0.7A |
| Maximum Power Dissipation | 1000mW |
| Material | Si |
| Minimum DC Current Gain | 50@150mA@10V |
| Maximum Transition Frequency | 100(Typ)MHz |
| Category | Bipolar Power |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Cage Code | 57027, 73138,U1395 |
| HTS Code | 8541290075 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for TT 2N3053-JQR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.