
NPN bipolar junction transistor, single configuration, designed for through-hole mounting. Features a 3-pin TO-39 metal package (TO-205AD) with a 2.54mm pin pitch. Offers a maximum collector-emitter voltage of 250V, maximum collector current of 1A, and maximum power dissipation of 5000mW. Operates across a wide temperature range from -65°C to 200°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TT 2N3440-JQR-B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | TO-205-AD |
| Package/Case | TO-39 |
| Package Description | Transistor Outline Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Height (mm) | 6.6(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 6.6(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Diameter (mm) | 9.4(Max) |
| Package Material | Metal |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | TO-205AD |
| Type | NPN |
| Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Collector Base Voltage | 300V |
| Maximum Emitter Base Voltage | 7V |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 250V |
| Maximum DC Collector Current | 1A |
| Maximum Power Dissipation | 5000mW |
| Material | Si |
| Minimum DC Current Gain | 40@20mA@10V |
| Maximum Transition Frequency | 15(Min)MHz |
| Category | Bipolar Power |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Cage Code | 57027, 73138,U1395 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541290095 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for TT 2N3440-JQR-B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.