The 2N4239-JQR-A is a single NPN bipolar junction transistor with a maximum collector-emitter voltage of 80V and a maximum DC collector current of 1A. It has a maximum power dissipation of 800mW and a minimum DC current gain of 30 at 0.1A and 10V. The transistor is packaged in a TO-39 case with a seated plane height of 6.6mm and a pin pitch of 2.54mm. It is designed for through-hole mounting and is suitable for use in a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TT 2N4239-JQR-A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | TO-205-AD |
| Package/Case | TO-39 |
| Package Description | Transistor Outline Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Height (mm) | 6.6(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 6.6(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Diameter (mm) | 9.4(Max) |
| Package Material | Metal |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | TO-205AD |
| Type | NPN |
| Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 80V |
| Maximum DC Collector Current | 1A |
| Maximum Power Dissipation | 800mW |
| Minimum DC Current Gain | [email protected]@10V |
| Maximum Transition Frequency | 1(Typ)MHz |
| Category | Bipolar Power |
| Cage Code | 57027, 73138,U1395 |
| HTS Code | 8541210095 |
| Schedule B | 8541210080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for TT 2N4239-JQR-A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.