Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TT 2N6331 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-3 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 100V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 100V |
| hFE Min | 6 |
| Max Collector Current | 30A |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Max Power Dissipation | 200W |
| Polarity | PNP |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | Through Hole |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for TT 2N6331 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
