
Resistor Networks & Arrays 150 ohm 5% 1.6mm 4 resistor
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | 0603 |
| Circuit Type | Isolated |
| Height | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Resistors | 4 |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 63mW |
| Power Per Element | 63mW |
| Resistance | 150R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BCN |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 50V |
| Width | 1.6mm |
| RoHS | Compliant |