
This is a 4-resistor network with a resistance of 100R and a tolerance of 5%. It is manufactured using THICK FILM technology and has a molded package. The resistors are packaged on a tape and reel. The network operates within a temperature range of -55°C to 125°C. It is RoHS compliant and not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TT BCN4D101J7 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Molded |
| Depth | 3.1mm |
| Length | 5.34mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Resistors | 4 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 100R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Technology | THICK FILM |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Termination | Convex |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TT BCN4D101J7 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.