
PNP Bipolar Junction Transistor (BJT) for surface mount applications. Features 80V collector-emitter voltage and 15A continuous collector current. This single-element silicon transistor offers a maximum power dissipation of 43750mW. Housed in a 3-pin SMD-0.5 package with ceramic material, it operates from -65°C to 200°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TT BDS14SMD05-QR-A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SMD |
| Package/Case | SMD-0.5 |
| Package Description | Surface Mount Device |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Length (mm) | 7.54 |
| Package Width (mm) | 10.16 |
| Package Height (mm) | 2.68(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 3.18(Max) |
| Package Material | Ceramic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | TO-276AA |
| Type | PNP |
| Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Collector Base Voltage | 80V |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5V |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 80V |
| Maximum DC Collector Current | 15A |
| Maximum Power Dissipation | 43750mW |
| Material | Si |
| Minimum DC Current Gain | [email protected]@4V|15@5A@4V|5@10A@4V |
| Maximum Transition Frequency | 3(Min)MHz |
| Category | Bipolar Power |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Cage Code | 57027, 73138,U1395 |
| HTS Code | 8541290095 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for TT BDS14SMD05-QR-A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.