The BMC0805HF-56NK is a high frequency ceramic chip inductor with a core material of ceramic and a multi-layer technology. It has an inductance of 0.056uH and a tolerance of 10%. The inductor is designed for surface mount applications and has a case size of 0805. The operating temperature range is from -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Frequency Chip |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.056uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.3A |
| Max DC Resistance | 0.75Ohm |
| Minimum Quality Factor | 21(Typ) |
| Minimum Self Resonant Frequency | 700MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.2mm |
| Height | 1.1mm |
| Product Depth | 1.45mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |