
This 1206 ferrite fixed inductor has a 10uH inductance value with a 10% tolerance. It can handle a maximum DC current of 25mA and has a DC resistance of 600mR. The inductor's self resonant frequency is 26MHz, and it is tested at 2MHz. It is packaged in tape and reel and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | 1206 |
| Core Material | Ferrite |
| DC Current | 25mA |
| DC Resistance (DCR) | 600mR |
| Depth | 1.8mm |
| Inductance | 10uH |
| Length | 3.4mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 0.6R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 26MHz |
| Test Frequency | 2MHz |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Compliant |