This ferrite core inductor features a multi-layer technology and a core material of ferrite. It has an inductance of 15uH with a tolerance of 10% and is tested at a frequency of 1M. The maximum DC current is 0.005A and the maximum DC resistance is 0.7. The minimum quality factor is 50 and the minimum self resonant frequency is 22M. The inductor is available in a 1206 case size with dimensions of 3.4mm length, 1.3mm height, and 1.8mm depth. It operates between -55°C and 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 15uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1MHz |
| Maximum DC Current | 0.005A |
| Max DC Resistance | 0.7Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 22MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.3mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |