The BML1206-1R0K is a 1206 ferrite core inductor with a 1uH inductance and 10% tolerance. It has a maximum DC current of 0.1A and a maximum DC resistance of 0.4 ohms. The inductor is designed to operate over a temperature range of -25 to 85C. The product measures 3.4mm in length, 1.8mm in depth, and 1.3mm in height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 10MHz |
| Maximum DC Current | 0.1A |
| Maximum Saturation Current | 0.1A |
| Max DC Resistance | 0.4Ohm |
| Minimum Quality Factor | 45 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 87MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.3mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |