Inductor RF Multi-Layer 1uH 10% 10MHz 45Q-Factor Ferrite 0.1A 0.4Ohm DCR 1206 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | 1206 |
| Core Material | Ferrite |
| DC Current | 100mA |
| DC Resistance (DCR) | 400mR |
| Depth | 1.8mm |
| Inductance | 1uH |
| Length | 3.4mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 0.4R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 87MHz |
| Test Frequency | 10MHz |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Compliant |