This ferrite core inductor has a type of RF inductors with a multi-layer technology and a core material of ferrite. The inductance is 1.2uH with a tolerance of 10%. The inductor has a maximum DC current of 0.1A and a maximum saturation current of 0.1A. The maximum DC resistance is 0.5 ohms. The inductor is available in a 1206 case size with a product length of 3.4mm, height of 1.3mm, and product depth of 1.8mm. Operating temperature range is from -25 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1.2uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 10MHz |
| Maximum DC Current | 0.1A |
| Maximum Saturation Current | 0.1A |
| Max DC Resistance | 0.5Ohm |
| Minimum Quality Factor | 45 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 75MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.3mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |