This ferrite core inductor features a 1.5uH inductance value with a 10% tolerance and a maximum DC current of 0.05A. It has a maximum DC resistance of 0.5 ohms and a minimum quality factor of 45. The inductor is designed for surface mount applications and has a case size of 1206. The operating temperature range is from -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1.5uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 10MHz |
| Maximum DC Current | 0.05A |
| Maximum Saturation Current | 0.05A |
| Max DC Resistance | 0.5Ohm |
| Minimum Quality Factor | 45 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 69MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.3mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |