Inductor RF Multi-Layer 27uH 10% 1MHz 50Q-Factor Ferrite 0.005A 0.9Ohm DCR 1206 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 27uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1MHz |
| Maximum DC Current | 0.005A |
| Maximum Saturation Current | 0.005A |
| Max DC Resistance | 0.9Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 17MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.3mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |