The BML1206-2R7KLF is a 2.7uH multi-layer ferrite RF inductor with a 10% tolerance. It has a maximum DC current of 0.05A and a maximum DC resistance of 0.6 ohms. The inductor's minimum quality factor is 45 and its minimum self resonant frequency is 52MHz. It is available in a 1206 surface mount package with dimensions of 3.4mm length, 1.3mm height, and 1.8mm depth. The operating temperature range is -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 2.7uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 10MHz |
| Maximum DC Current | 0.05A |
| Max DC Resistance | 0.6Ohm |
| Minimum Quality Factor | 45 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 52MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.3mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |