This 6.8uH surface mount fixed inductor features a ferrite core material and a multi-layer technology. It has a tolerance of 10% and an inductance test frequency of 4MHz. The maximum DC current and saturation current are both 0.025A, and the maximum DC resistance is 0.9 ohms. The inductor has a minimum quality factor of 50 and a minimum self resonant frequency of 29MHz. It is available in a 1206 case size with dimensions of 3.4mm length, 1.3mm height, and 1.8mm product depth. The operating temperature range is -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 6.8uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 4MHz |
| Maximum DC Current | 0.025A |
| Maximum Saturation Current | 0.025A |
| Max DC Resistance | 0.9Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 29MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.3mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |