This is a fixed inductor with a type of RF and multi-layer technology. It has a core material of ferrite and an inductance of 8.2uH with a tolerance of 10%. The inductance test frequency is 4Mhz and the maximum DC current is 0.025A. The maximum saturation current is also 0.025A and the maximum DC resistance is 1. The minimum quality factor is 50 and the minimum self resonant frequency is 26Mhz. It has a case size of 1206 and dimensions of 3.4mm length, 1.3mm height, and 1.8mm product depth. The operating temperature range is from -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 8.2uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 4MHz |
| Maximum DC Current | 0.025A |
| Maximum Saturation Current | 0.025A |
| Max DC Resistance | 1Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 26MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.3mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |