The BML1206-R047KET is a 0.047uH inductor with a 10% tolerance, suitable for RF applications. It features a ferrite core material and a multi-layer technology. The inductor has a maximum DC current of 0.3A and a maximum saturation current of 0.3A. It also has a minimum quality factor of 20 and a minimum self-resonant frequency of 320MHz. The inductor is available in a 1206 case size with a product length of 3.4mm, a height of 1.3mm, and a product depth of 1.8mm. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.047uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 0.3A |
| Maximum Saturation Current | 0.3A |
| Max DC Resistance | 0.15Ohm |
| Minimum Quality Factor | 20 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 320MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.3mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |