This ferrite RF inductor features a multi-layer design with a core material of ferrite, an inductance of 0.068uH, and a tolerance of 10%. It has a maximum DC current of 0.3 and a maximum DC resistance of 0.25. The inductor is designed for operation at a minimum temperature of -55 degrees Celsius and a maximum temperature of 125 degrees Celsius. It is available in a 1206 case size with dimensions of 3.4mm in length, 1.3mm in height, and 1.8mm in depth.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.068uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 0.3A |
| Max DC Resistance | 0.25Ohm |
| Minimum Quality Factor | 20 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 280MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.3mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2002/95/EC |