This 0.068uH inductor features a 20% tolerance and is constructed with a multi-layer ferrite core. It has a maximum DC current rating of 0.3 and a maximum DC resistance of 0.25. The inductor's minimum quality factor is 20, and its minimum self-resonant frequency is 280MHz. It is available in a 1206 case size with a product length of 3.4mm, height of 1.3mm, and product depth of 1.8mm. The operating temperature range is -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.068uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 0.3A |
| Max DC Resistance | 0.25Ohm |
| Minimum Quality Factor | 20 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 280MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.3mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |