This 0.15uH inductor features a 10% tolerance and is designed for use in RF applications. The device is constructed with a multi-layer ferrite core material and has a minimum quality factor of 20. The inductor's self resonant frequency is a minimum of 200MHz. The component is available in a 1206 surface mount package with dimensions of 3.4mm in length, 1.3mm in height, and 1.8mm in depth. The inductor operates over a temperature range of -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.15uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.25A |
| Max DC Resistance | 0.3Ohm |
| Minimum Quality Factor | 20 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 200MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.3mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |