The TT BML1206-R18KET is a 0.18uH multi-layer ferrite RF inductor with a 10% tolerance. It has a maximum DC current of 0.25A and a maximum saturation current of 0.25A. The inductor's maximum DC resistance is 0.4 ohms and its minimum quality factor is 20. The device is a surface mount fixed inductor with a 1206 case size and dimensions of 3.4mm in length, 1.3mm in height, and 1.8mm in depth. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.18uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.25A |
| Maximum Saturation Current | 0.25A |
| Max DC Resistance | 0.4Ohm |
| Minimum Quality Factor | 20 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 185MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.3mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |