The TT BML1206-R27KET is a surface mount RF inductor with a 0.27uH inductance value and 10% tolerance. It has a maximum DC current rating of 0.25A and a maximum saturation current of 0.25A. The inductor's maximum DC resistance is 0.5 ohms and it has a minimum quality factor of 20. It operates over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.27uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.25A |
| Maximum Saturation Current | 0.25A |
| Max DC Resistance | 0.5Ohm |
| Minimum Quality Factor | 20 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 150MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.3mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |