This ferrite RF inductor features a multi-layer design with a core material of ferrite. It has an inductance of 0.39uH with a tolerance of 10%. The inductor is tested at a frequency of 25MHz and has a maximum DC current of 0.2A. The maximum DC resistance is 0.5. The inductor is available in a 1206 case size with dimensions of 3.4mm in length, 1.3mm in height, and 1.8mm in depth. It operates within a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.39uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.2A |
| Max DC Resistance | 0.5Ohm |
| Minimum Quality Factor | 25 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 135MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.3mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |