This 0.47uH inductor features a 10% tolerance and is constructed with a multi-layer ferrite core. It has a maximum DC current of 0.2A and a maximum saturation current of 0.2A. The inductor's maximum DC resistance is 0.6 ohms, and it has a minimum quality factor of 25. It is designed to operate over a temperature range of -25 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.47uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.2A |
| Maximum Saturation Current | 0.2A |
| Max DC Resistance | 0.6Ohm |
| Minimum Quality Factor | 25 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 125MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.3mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |