This ferrite core inductor features a multi-layer design with a core material of ferrite and a tolerance of 10%. It has an inductance of 0.56uH and a maximum DC current rating of 0.15A. The inductor's maximum DC resistance is 0.7 and it has a minimum quality factor of 25. The inductor is designed for surface mount applications and has a case size of 1206. It operates over a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.56uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.15A |
| Max DC Resistance | 0.7Ohm |
| Minimum Quality Factor | 25 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 115MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.3mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |