NPN Bipolar Junction Transistor (BJT) for power applications. Features 80V collector-emitter voltage and 5A continuous collector current. Maximum power dissipation is 40000mW. Single element, silicon transistor housed in a 3-pin TO-66 (TO-213-AA) metal package with through-hole mounting. Operating temperature range from -65°C to 200°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TT BUX77-JQR-A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | TO-213-AA |
| Package/Case | TO-66 |
| Package Description | Transistor Outline Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 2 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 31.99(Max) |
| Package Height (mm) | 8.64(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 8.64(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 5.33(Max) |
| Package Material | Metal |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | TO-213AA |
| Type | NPN |
| Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Collector Base Voltage | 100V |
| Maximum Emitter Base Voltage | 6V |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 80V |
| Maximum DC Collector Current | 5A |
| Maximum Power Dissipation | 40000mW |
| Material | Si |
| Minimum DC Current Gain | [email protected]@5V|50@2A@5V|30@5A@5V |
| Category | Bipolar Power |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Cage Code | 57027, 73138,U1395 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for TT BUX77-JQR-A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.