
This 1.3K metal film resistor features a 0.02% tolerance and a maximum voltage rating of 250V. It has a lead diameter of 0.6mm and a lead length of 30mm. The resistor is designed for through hole mounting and has a case style of epoxy. It operates within a temperature range of -55°C to 155°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TT CAR5C-1K3PI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Axial |
| Product Length (mm) | 7.2 |
| Product Diameter (mm) | 2.5 |
| Product Weight (g) | 0.24 |
| Number of Terminals | 2 |
| Lead Diameter (mm) | 0.6 |
| Lead Length (mm) | 30 |
| Resistance Value | 1.3KOhm |
| Tolerance | 0.02% |
| Max Voltage Rating | 250V |
| Technology | Metal Film |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Case Style | Epoxy |
| Fail Safe Fusible Resistor | No |
| Cage Code | 57027, 73138,U1395 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8533210090 |
| Schedule B | 8533210090 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for TT CAR5C-1K3PI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.