
This 300K metal film resistor features a 0.01% tolerance and a maximum voltage rating of 250V. It is designed for use in through hole applications and has a minimum operating temperature of -55°C and a maximum operating temperature of 155°C. The resistor is constructed with a metal film technology and has a case style of epoxy. It is a fixed resistor with a fail safe fusible resistor feature of no.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TT CAR5T-300KLI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Axial |
| Product Length (mm) | 7.2 |
| Product Diameter (mm) | 2.5 |
| Product Weight (g) | 0.24 |
| Number of Terminals | 2 |
| Lead Diameter (mm) | 0.6 |
| Lead Length (mm) | 30 |
| Resistance Value | 300KOhm |
| Tolerance | 0.01% |
| Negative Resistance Tolerance | -0.01% |
| Max Voltage Rating | 250V |
| Positive Resistance Tolerance | 0.01% |
| Technology | Metal Film |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Case Style | Epoxy |
| Fail Safe Fusible Resistor | No |
| Cage Code | 57027, 73138,U1395 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8533210090 |
| Schedule B | 8533210090 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for TT CAR5T-300KLI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.