TT GP55-50-3320-F technical specifications.
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Axial |
| Product Length (mm) | 6 |
| Product Diameter (mm) | 2.4 |
| Number of Terminals | 2 |
| Lead Diameter (mm) | 0.6 |
| Lead Length (mm) | 28 |
| Resistance Value | 332Ohm |
| Tolerance | 1% |
| Negative Resistance Tolerance | -1% |
| Max Voltage Rating | 250V |
| Positive Resistance Tolerance | 1% |
| Technology | Metal Film |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 165°C |