TT PCF-W0603LF-03-4993-B-P-LT technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Pad |
| Case Size | 0603 |
| Package Type | SMD |
| Package/Case | 0603 |
| Product Length (mm) | 1.6 |
| Product Depth (mm) | 0.8 |
| Product Height (mm) | 0.65 |
| Product Weight (g) | 0.0018 |
| Length Tolerance (mm) | ±0.2 |
| Depth Tolerance (mm) | ±0.2 |
| Maximum Terminal Width (mm) | 1 |
| Number of Terminals | 2 |
| Resistance Value | 499KOhm |
| Tolerance | 0.1% |
| Negative Resistance Tolerance | -0.1% |
| Positive Resistance Tolerance | 0.1% |
| Technology | Thin Film |
| Case Style | Epoxy |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Current Sensing | No |
| Fail Safe Fusible Resistor | No |
| Anti-Surge | No |
| Package Shape | Rectangular |
| Max Voltage Rating | 50V |