United Chemi-Con ELXY250ELL561MJ25S technical specifications.
| Capacitance | 560uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 10mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 52mR |
| Height | 25mm |
| Impedance | 52mR |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 5mm |
| Length | 25mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Ripple Current | 1.26A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LXY |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |