United Chemi-Con EMVA630ADA2R2MD55G technical specifications.
| Body Diameter | 4mm |
| Capacitance | 2.2uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 4mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Height | 5.2mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5.2mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Ripple Current | 12mA |
| Ripple Current (AC) | 12mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MVA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 63V |
| DC Rated Voltage | 63V |
| Width | 4.3mm |