United Chemi-Con EMVH101GDA101MLH0S technical specifications.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Depth | 17mm |
| Diameter | 16mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 240mR |
| Height | 16.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.65inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 6.5mm |
| Leakage Current | 4uA |
| Length | 16.5mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Ripple Current | 650mA |
| Ripple Current (AC) | 650mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MVH |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 100V |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 17mm |