United Chemi-Con EMVH101GDA221MMN0S technical specifications.
| Capacitance | 220uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 18mm |
| Dissipation Factor | 0.1% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 160mR |
| Height | 21.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.846inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 21.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 0.16R |
| Ripple Current | 950mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Alchip™ MVH |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 19mm |