The EMVH160ARA681MKE0S is a 680uF aluminum electrolytic capacitor with a 16V voltage rating. It features a radial package with a cylindrical construction and a lead-free termination. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is RoHS compliant and suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
United Chemi-Con EMVH160ARA681MKE0S technical specifications.
| Capacitance | 680uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 12.5mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 140mR |
| Height | 13.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.531inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 13.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 750mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Alchip™ MVH |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Width | 13mm |