The EMVH161ARA100MKE0S is a 10uF aluminum electrolytic capacitor with a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. It has a width of 13mm, a length of 13.7mm, and a height of 13.5mm. This capacitor is rated for 160V DC and is a polarized component. It is designed for surface mount applications.