United Chemi-Con's EMVH250GDA102MMN0S is a 1mF aluminum electrolytic capacitor with a 25V voltage rating and 20% tolerance. It operates within a temperature range of -40°C to 125°C and is constructed with a cylindrical design and aluminum dielectric material. The capacitor features a radial package with a seated height of 0.846inch and is designed for surface mount applications. It meets lead-free and RoHS compliance standards.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
United Chemi-Con EMVH250GDA102MMN0S technical specifications.
| Capacitance | 1mF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 58mR |
| Height - Seated (Max) | 0.846inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 21.5mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 1.55A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Alchip™ MVH |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |