United Chemi-Con EMVH250GDA681MMH0S technical specifications.
| Capacitance | 680uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 100mR |
| Height - Seated (Max) | 0.65inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 16.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 1.2A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Alchip™ MVH |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |