United Chemi-Con EMVH350ADA330MH63G technical specifications.
| Capacitance | 33uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 900mR |
| Height - Seated (Max) | 0.248inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.3mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 0.9R |
| Ripple Current | 110mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Alchip™ MVH |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |