United Chemi-Con's EMVH350GDA471MLH0S is a 470uF radial aluminum electrolytic capacitor with a 35V voltage rating. It has a cylindrical construction and a surface mount termination. The capacitor operates within a temperature range of -40°C to 125°C and is lead-free and RoHS compliant. It has a tolerance of 20% and a ripple current of 1A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
United Chemi-Con EMVH350GDA471MLH0S technical specifications.
| Capacitance | 470uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 100mR |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 16.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 125 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 1A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Alchip™- MVH |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |