The United Chemi-Con EMVH500GRA221MKE0S is a 220uF aluminum electrolytic capacitor with a rated voltage of 50V. It has a polarized design and measures 13.5mm in height. This capacitor is suitable for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 125°C. The operating temperature range is from -40°C to 125°C. It is a standard type aluminum electrolytic capacitor.