United Chemi-Con EMVH630ADA220MHA0G technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Depth | 8.3mm |
| Diameter | 8mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 700mR |
| Height | 10mm |
| Height - Seated (Max) | 0.394inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 3.1mm |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 10mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 100mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MVH |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 63V |
| Voltage Rating | 63V |
| DC Rated Voltage | 63V |
| Width | 8.3mm |