United Chemi-Con EMVH630ADA330MJA0G technical specifications.
| Body Diameter | 10mm |
| Capacitance | 33uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Depth | 10.3mm |
| Diameter | 10mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.12% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 500mR |
| Height | 10mm |
| Height - Seated (Max) | 0.394inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 4.5mm |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 10mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Ripple Current | 170mA |
| Ripple Current (AC) | 170mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 63V |
| Voltage Rating | 63V |
| DC Rated Voltage | 63V |
| Width | 10.3mm |