United Chemi-Con EMVH630ARA101MKE0S technical specifications.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Contact Plating | Tin |
| Depth | 13mm |
| Diameter | 12.5mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.14% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 250mR |
| Height | 13.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 4.2mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Leakage Current | 4uA |
| Length | 13.5mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Ripple Current | 500mA |
| Ripple Current (AC) | 550mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 63V |
| Voltage Rating | 63V |
| DC Rated Voltage | 63V |
| Width | 13mm |