United Chemi-Con EMVH630ARA221MKG5S technical specifications.
| Capacitance | 220uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Depth | 13mm |
| Diameter | 12.5mm |
| Dissipation Factor | 0.14% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 200mR |
| Height | 16mm |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 4.2mm |
| Leakage Current | 4uA |
| Length | 16mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 150 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 600mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 63V |
| Voltage Rating | 63V |
| DC Rated Voltage | 63V |
| Width | 13mm |