United Chemi-Con EMVY6R3ADA220MD55G technical specifications.
| Body Diameter | 4mm |
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 4mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3R |
| Height | 5.2mm |
| Height - Seated (Max) | 0.205inch |
| Impedance | 3R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5.2mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Ripple Current | 60mA |
| Ripple Current (AC) | 60mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Alchip™ MVY |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |
| Width | 4.3mm |