United Chemi-Con EMZA100ADA221MF80G technical specifications.
| Capacitance | 220uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 6.3mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 340mR |
| Height | 7.7mm |
| Impedance | 340mR |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.7mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 900 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Ripple Current | 280mA |
| Ripple Current (AC) | 280mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Alchip™- MZA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |